22 Ekim 2017, Pazar
                                                         
Torku:İyi Bayramlar
Torku:İyi Bayramlar
TOPLU BAYRAMLAŞMA 1. GÜN YAPILACAK
TOPLU BAYRAMLAŞMA 1. GÜN YAPILACAK
BUGÜN ZAFER BAYRAMI
BUGÜN ZAFER BAYRAMI
İlçemize Kaymakam Ataması Yapıldı
İlçemize Kaymakam Ataması Yapıldı

Yazarlar Öne Çıkan Haberler
Öne Çıkan Haberler

Mehmet SEVENTÜM YAZILARI

info@ermenekmuftulugu.gov.tr

KUTLU DOĞUMUN ARDINDAN

Değerli dostlar,

Allah (c.c.)’ün selamı ve rahmeti üzerinize olsun. Kutlu Doğum Haftasını idrak ettik. Allah Rasulü (s.a.s.) Efendimizin birlikte yaşama ahlakına yönelik örnekliğini cemaatimizle paylaştık. Konferans vermek üzere İlçemizde misafir ettiğimiz hocalarımız dahil olmak üzere destek veren büyüklerimize, emek veren meslektaşlarıma ve davetimize icabet eden halkımıza şükran borçluyum.

Bir haftalık programlarımızın neticesinde şunu anladık ve anlattık: İnsanın sosyal bir varlık olduğunu göz ardı etmeyen Allah Rasûlü (s.a.s.), insan ilişkileri üzerinde titizlikle durmuş ve Müslümanları doğumundan ölümüne kadar sosyal bir hayata teşvik etmiştir. Nitekim İslam’da sosyal ilişkiler, bireyin kendisinden başlayarak aile, akrabalar, komşular, arkadaşlar, Müslümanlar, zımmiler ve nihayetinde bütün insanlar olmak üzere halka halka genişleyerek insanı kuşatmaktadır. Müslüman’ın her bir sosyal halka için hak ve sorumlulukları vardır. İslam dini bunlara tek tek dikkat edilmesi için prensipler koymuştur. Bu prensipleri koparacak, yok sayacak ya da zayıflatacak her türlü girişimi de yasaklamıştır. Günümüzde ise şehirler giderek kalabalıklaşmasına rağmen sosyal ilişkiler oldukça zayıflamış, modern hayatın getirileri insanı daha da yalnızlaştırmıştır. İnsanlar bir arada bulundukları halde âdeta aralarında görünmez duvarlar varmış gibi birbirleriyle iletişimden yoksun hale gelmişlerdir.

Halbu ki Müslümana yakışan, insanlarla iyi ilişkiler içerisinde olmak ve böylece dünyayı gerçek anlamda yaşanabilir hale getirmektir. Zira Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) “mü’min”i şöyle tanımlamıştır: “Mü’min cana yakındır. (İnsanlarla ) yakınlık kurmayan ve kendisine yakınlık kurulamayan kimsede hayır yoktur.”

Selam ve dua ile…

2014-02-25 Mehmet SEVEN Bu yazı 3732 kez okundu Yorum Ekle Yazdır

Diğer Yazıları

YorumlarYorum Ekle